Czapka z Cardiff Cashmere Small

Kaszmir jest to rodzaj wełny pozyskiwany tylko z włosa puchowego kozy kaszmirskiej. Zamieszkują one głównie tereny górskie Mongolii i Chin na wysokości ok. 4 000 m n.p.m.   Naturalne kolory wełny kaszmirskiej to biały, szary lub brązowy. Zaliczany jest do tkanin ekskluzywnych i drogich.

Cechą charakterystyczną tego rodzaju wełny jest bardzo cienka struktura włókna nie przekraczająca 18 mikrometrów. Im cieńsza struktura tym bardziej wartościowy materiał. Włókna te uzyskiwane są ręcznie poprzez skubanie bądź wyczesywanie wełny z kozy. Czynności tej dokonuje się raz w roku zazwyczaj na wiosnę. Uzyskiwane jest wówczas około 50 do 200 dkg wełny puchowej z jednej kozy. Z tego względu stanowi bardzo cenny, jedne z najdroższych surowiec do wszelkiego rodzaju wyrobów włókienniczych. 

Czapka z włóczki Cardiff Cashmere Small, którą zrobiła jeszcze na jesieni, jest ciepła choć dzianina wydaję się cienka. Wydziergałam ją z podwójnej nitki tej wełny z dwóch motków. Jest bardzo delikatna i nadaje się zarówno do noszenia jesienią lub wiosną jak i zimą. 

Ilość oczek w okrążeniu to 100 a druty 3,75 mm. 

Na dole czapki zrobiłam dwa rzędy ryżem tj, jedno oczko prawe i jedno oczko lewe (w kolejnym okrążeniu na zmianę). Daje to stabilność dzianiny i czapka nie "zwija się".

Komentarze

Popularne posty